Kínai nagykövet a Mandinernek: Trump vámjai olyanok, mint szomjoltás céljából mérget inni

2025. április 13. 11:36

A kibontakozóban lévő vámháborúról kérdeztük Gong Taót, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövetét.

2025. április 13. 11:36
null
Kohán Mátyás

Az Egyesült Államok újabb vámokat vetett ki Kínára, miután Kína válaszintézkedéseket vezetett be az amerikai “viszonossági vámok” első körére. Várhatók további válaszintézkedések Kínától?

Az Egyesült Államok nemrég különböző ürügyekre hivatkozva minden kereskedelmi partnerére vámokat vetett ki, ideértve Kínát is (azóta ezt részben 90 napra felfüggesztette mindenkire vonatkozólag, kivéve Kínát – a szerk.). Ez súlyosan sérti minden ország érdekeit, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait, aláássa a szabályalapú multilaterális kereskedelmi rendszert, és zavart okoz a világgazdaság rendjében. Kína szigorúan elítéli és határozottan ellenzi ezt a lépést.

Ezt is ajánljuk a témában

Kína válaszintézkedései teljes mértékben jogosak. Az USA a Kínával szembeni vámok eszkalálásával fenyegetett, és maximális nyomást alkalmaz. Kína határozottan visszautasítja és sohasem fogja elfogadni az ilyesféle hegemonikus bullyingot. Ha az USA-nak valóban az a szándéka, hogy párbeszéden és tárgyaláson keresztül oldja meg az ügyet, akkor világossá kellene tennie, hogy hajlandó másokat egyenlően, tisztelettel és a kölcsönös előnyök alapján kezelni. Ha az USA úgy dönt, hogy nem veszi figyelembe még a saját érdekeit sem, sem pedig Kínáét és a világ többi részéét, s 

ha elkötelezett amellett, hogy vám- és kereskedelmi háborút vívjon, akkor Kína végig válaszintézkedéseket fog hozni.

Milyen hatással bír majd az eszkalálódó vámháború Kína gazdaságára?

Kína gazdaságának fundamentuma erős, számos más erőssége van, reziliens és komoly potenciállal bír. Kína külső sokkok esetén is tisztában van minden lehetséges bizonytalansággal, és felkészült rájuk. A tartósan gyors fejlődés, a hatalmas piac, a teljes ipari rendszer és – ez a legfontosabb – 1,4 milliárd ember összehangolt törekvése ad Kínának biztonságot és képességet ahhoz, hogy az előtte álló kockázatokat és kihívásokat kezelje. Egy globalizált világban minden ország be van hálózva és kölcsönös függésben van.

Önsorsrontó dolog a gazdasági zsarolás eszközeként vámokat használni.

Vámemeléssel próbálni megvédeni a hazai ipart vagy csökkenteni a kereskedelmi deficitet olyan, mint szomjoltás céljából mérget inni – ez a megközelítés végül az ember saját gazdaságára üt vissza. A “viszonossági alapú vámok” csak súlyosbítják majd az amerikai inflációt, az árukat az egyszerű amerikai háztartások fogják megfizetni. A protekcionizmus nem lesz gyógyír az USA gazdasági bajaira, ehelyett egy saját maga teremtette vámmocsárba tereli az országot.

Ezt is ajánljuk a témában

Trump Kína elleni támadása romba dönthet mindent

Nincs ember és tőzsde, aki és ami követni tudná Donald Trump cikázását a világ legkockázatosabb játékában. Az elnök éppen békén hagyja a többi országot, és Kína ellen indított totális kereskedelmi háborút – ez a játszma azonban mind közül a legveszélyesebb Amerikára és a globális gazdaságra nézve.

Az USA úgy érzi, hogy Kína “lehúzza” a kereskedelmi deficiten keresztül. Hogy látja ezt Kína?

Az USA és Kína közötti árukereskedelmi egyensúlytalanság az amerikai gazdaság struktúrájából és a két ország közötti nemzetközi munkamegosztásból ered.

Kína nem törekszik szándékosan kereskedelmi többletre. Sőt: Kína kereskedelmi többlete GDP-arányosan a 2007-es 9,9 százalékról 2024-re 2,2 százalékra csökkent.

A külkereskedelmi egyenleg átfogó értékelése emellett többet igényel, mint egyszerűen csak az áruforgalom felmérését. Az USA jelentős többlettel bír a szolgáltatás-kereskedelemben. Sőt: Kínának az USA-val szemben áll fenn a legnagyobb szolgáltatás-kereskedelmi hiánya, amely 2023-ban 26,57 milliárd dollárra rúgott, s az amerikai szolgáltatás-kereskedelmi többlet 9,5 százalékát tette ki. A szolgáltatás- és árukereskedelmet, valamint a kínai és amerikai vállalkozások egymás piacán való helyi értékesítéseit, a két ország összességében kiegyensúlyozottan húz hasznot gazdasági és kereskedelmi kapcsolataikból.

Az USA Kínával szemben fennálló deficitje évek óta egyre kisebb része az összesített kereskedelmi deficitjének, miközben globális deficitje növekszik. A Kínára kivetett vámok tehát nem tudták csökkenteni az USA összesített külkereskedelmi mérlegét, ehelyett csak növelte az import költségeit és a kereskedelmi deficitet.

Kína magas színvonalú nyitási erőfeszítéseinek keretében növeli importját. 2018-as kezdete óta az évenként megrendezett China International Import Expo (CIIE), amely egyre több résztvevőt vonz és növekvő tranzakciós volument tesz lehetővé, kumulatív tranzakciószándék-volumenje már eléri az 500 milliárd dollárt. 2024-ben Kína importja új csúcsot ért el, 18,4 billió jüant (2641,2 milliárd dollárt).

Kína továbbra is keresi az importlehetőségeket és igyekszik megosztani óriási piacát a világgal,

hogy új lendületet adjon a globális gazdasági növekedésnek.

Milyen hatással járnak majd az amerikai vámemelések a globális pénzügyi és gazdasági együttműködésre nézve?

Az ilyen lépésekkel az USA ellentmond a közgazdaságtan alapvető törvényeinek és a piac elveinek, sutba dobja a multilaterális kereskedelmi tárgyalásokon elért, kiegyensúlyozott eredményeket, figyelmen kívül hagyja azt, hogy az USA régóta jelentős hasznot húz a nemzetközi kereskedelemből, és a vámokat fegyverként használja, hogy maximális nyomást gyakoroljon önös érdekből.

Ez az unilateralizmus, a protekcionizmus és a gazdasági bullying tipikus esete. 

A “viszonosság” és “fairness” jegyében az Egyesült Államok nulla összegű játékot játszik, hogy az America First-et és az “amerikai kivételességet” kövesse. Saját érdekeit a nemzetközi közösség közjava fölé helyezi, és minden ország legitim érdekeinek kárára érvényesíti hegemóni ambícióit. Ez zavart okoz az érett globális ellátási láncokban, dacol a szabadkereskedelem piacorientált szabályaival, súlyosan akadályozza világszerte a gazdasági fejlődést, sérti a népek – köztük a saját népük – jólétét és destabilizálja a globalizációt.

Erősíteni fogja-e Kína válaszul kapcsolatait az EU-val és más kereskedelmi partnerekkel?

A világ második legnagyobb gazdaságaként és piacaként Kína továbbra is a magas színvonalú nyitást fogja folytatni, bővíti a szabályozások és sztenderdek intézményi nyitását, további kereskedelmi és befektetési liberalizáló és ösztönző politikákat fog érvénybe léptetni, és világszínvonalú üzleti környezetet állít elő, hogy osztozhassunk a fejlődés lehetőségeiben és közös előnyöket realizálhassunk.

Idén ötven évesek a Kína-EU diplomáciai kapcsolatok, ami fontos mérföldkő a kapcsolat fejlődésében. Idén korábban Hszi Csin-ping elnök telefonon tárgyalt António Costával, az Európai Tanács elnökével, megadva az alaphangot és kijelölve az utat a Kína-EU kapcsolatok mélyítéséhez. Április 8-án Li Csi-ang telefonon tárgyalt Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel, s a vezetők megerősítették elkötelezettségüket a szabad és nyitott kereskedelem és befektetések mellett.

Kína és az EU kulcsfontosságú kereskedelmi partnerek, melyek gazdasága erősen komplementer, érdekeik pedig egybevágnak.

Kína kész együttműködni az EU-val a sima és hatékony magas szintű tárgyalások fenntartása, a kölcsönös politikai bizalom erősítése, a gyakorlati együttműködés bővítése és az aggályok dialóguson és konzultáción keresztüli megoldása érdekében, hogy a Kína-EU kapcsolatok ésszerűen és folyamatosan fejlődjenek. A globalizáció és szabadkereskedelem bajnokaiként, a WTO erős támogatóiként Kínának és az EU-nak erősíteniük kell a kommunikációt és a koordinációt, bővíteniük kell a kölcsönös nyitottságot, közösen kell fenntartaniuk a szabad és nyitott kereskedelmet és befektetést, simább és stabilabb globális ipari ellátási láncokat kell fenntartaniuk, és több stabilitást és biztonságot kell belevinniük úgy a gazdaságba, mint a világba összességében is.

Magyarország Kína legfontosabb befektetési célpontja és fontos kereskedelmi partnere Közép- és Kelet-Európában.

A felek múlt héten tartották meg a Kína-Magyarország Gazdasági Vegyesbizottság 21. Ülését Budapesten. A felek tovább fejlesztik a kétoldalú kereskedelmi struktúrákat, elősegítik az együttműködést az információs technológiában, a zöld és alacsony kibocsátású fejlődésben, a mesterséges intelligenciában és az orvoslásban, garantálják a fontos befektetési projektek zökkenőmentes megvalósulását, és együttműködnek a Kína és Magyarország közötti gazdasági és kereskedelmi együttműködés további mélyítésén. Kína üdvözli Magyarország részvételét az olyan fontos expókon, mint a China International Fair for Investment and Trade, a China International Import Expo, és a China-CEEC Expo.

Nyitókép: CHARLY TRIBALLEAU / POOL / AFP

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nesztekjobbrol
2025. április 13. 16:51
Szerencse, hogy Orban a kinai csaszarral, Trumppal es prucellel is kivalo kapcsolatokat epitett ki. Nomeg persze putyinnal Ennek lehet az eredmenye az, hogy az egesz EUban talan csak a bolgarok csorobbak a magyaroknal, habar napok kerdese, es beelozik a magyarokat ok is.
Hobby024
2025. április 13. 16:14
A végén csak igaza lesz Orbánnak az akkugyárakkal kapcsolatban. Folyamatosan írom, amit Trump csinál a világgazdaságban az öngyilkosság. Hála Istennek Orbán teljesen nyitva hagyta a keleti utat is. Többször leírtam a jövő keleten van. Az EU pedig Kína és az oroszok vazallusa lesz. A "híd" pedig Magyarország és Szerbia. Az ukrán háború elején leírtam, a mérleg nyelve Oroszország. Ha az orosz diplomácia és katonai szövetség Kína mellett marad érdekesen alakulhatnak a világpolitikai események.
herden100
2025. április 13. 16:13
istenanya.hu “MENNYEK KIRÁLYNÉJA” című MÁRIA-kiállítás. április 7 - től Helyszín: 1052. Budapest, Városház u. 4. (1 percre a Ferenciek terétől) NYÍTVA: mindennap 15-19 óráig. Tárlatvezetés: szerda 16-17 óráig, szombat 15-16 óráig. Csoportoknak előzetes egyeztetés alapján nyitvatartási időben bármikor (+36 20 299 3333) A BELÉPÉS DÍJTALAN. Várjuk sok, sok Szeretettel! Istenanya Alapítvány ❤️❤️❤️❤️❤️ 🤍🤍🤍🤍🤍 💚💚💚💚💚 m.youtube.com/watch?v=KhbuNZ8p3hg&pp=ygUbdGNoYWlrb3Zza3kgY2hlcnViaW0gaHltbnVz m.youtube.com/watch?v=XpYGgtrMTYs&pp=ygUTYXZlIG1hcmlhIHBhdmFyb3R0aQ%3D%3D m.youtube.com/watch?v=QZxvD5x-DR0&list=PLYWaKUph_wxwhEkGXHzxp-cQutFKJxRwe&index=3&pp=iAQB8AUB hu.m.wikipedia.org/wiki/Sz%C5%B1z_M%C3%A1ria "A szeretet mindenre gyógyír." 🕊️
files32
2025. április 13. 16:10
Na birkák most merre van előre,
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!